Strona główna / JEDEN KLIK MIGAWKI

Chorwacka gra w kamienie

Nierówności. Rozpadliny i doły. Wyboje. Wszędzie kamienie – kanciaste albo gładkie, od drobnego żwiru wyściełającego ścieżki po ściany gór. Wędrówki nad Morze Adriatyckie poświęcone są przede wszystkim krystalicznie czystej, w odcieniach turkusu i szmaragdu wodzie, a jeśli jest woda, to jest i wybrzeże.

Dalmacja ze swoimi prawie 6 tys. km linii brzegowej – łącznie z wyspami – jest cudem natury. Szczególnie widać to jesienią, kiedy większość zabieganych turystów wyjechała i odsłoniła krajobraz. Elementem łączącym naturę z cywilizacją jest właśnie kamień. Z Gór Dynarskich toczą się kamyki prosto do morza; na próżno szukać tu piaszczystej plaży. Potykając się o większe, brnąc po kostki w mniejszych i ledwo znosząc niewygodę kamienistych plaż, a także schodzenia do wody – potrzebne jest specjalne obuwie – nierzadko wyrywa się niecenzuralne słowo. W myślach.

Kamienie to nie tylko krajobraz czy męka przetrwania. Tereny są niezwykle urodzajne – porastają je trawy, zioła, a także drzewa oliwne i figowe. Na niezbyt przyjaznym gruncie hodowane są smakowite owoce i warzywa, którym minerały i słońce nadają niepowtarzalny aromat. To tutaj dojrzewają winogrona na wysoko cenione dalmatyńskie wina i uderzającą do głowy rakiję. Na zboczach pasą się owce i kozy – to kolejna część chorwackiej diety.

Do flagowych dań należy jagnięcina wylegująca się przez wiele godzin w kamiennym piecu pod kołdrą z gorącego popiołu. Najsłynniejszy z serów, z wyspy Pag, jest twardy, słony i jednocześnie pikantny. Na tej samej wyspie wytwarzana jest od X w. najlepsza chorwacka sól, zwana białym złotem. Nie kamieniem?

Kamień kojarzy się tutaj z czymś smakowitym. Do największych rarytasów zalicza się ostrygi. Kamieniste, czyste środowisko nadaje im nadzwyczajny, delikatny smak poszukiwany przez koneserów. Najlepiej wybrać się na degustację od strony wody – podpłynąć do food-tratew i na miejscu rozkoszować się daniem prosto z zanurzonych w wodzie lin.

Wszędzie kamienie. Kamienni świadkowie. Cywilizacja wykorzystała te skały. Kamienne mury pałacu Dioklecjana w Splicie widziały niejedno. Wzniesione zostały na przełomie III i IV w. z wapienia i marmuru z wyspy Brać jako obronna willa o powierzchni 30 tys. m kw. Chroniły cesarza i pokaźną grupę Rzymian. Ale duchy zdziwiły się, kiedy w XXI w. do pałacu zawitała ekipa filmowców, żeby Daenerys mogła tutaj wychować swoje smoki. Dalmacja udostępniła swoje niezwykłe plenery Grze o tron i niezłą zabawą jest szukanie i porównywanie serialowych miejsc.

Dalmatyńskie miasta są łudząco podobne do Wenecji. Wąskie ulice pokrywa kamień przez wieki wygładzony szurającymi nogami i wiatrami od morza (Jugo) oraz silnymi z gór (Bura). Chłodne kamienie dają efekt zarówno przytulności, jak i tajemnicy. Godzinami można błąkać się w labiryntach miast, z przystankami w licznych kafejkach, i wpatrywać się w ujarzmione piękno kamienia.

Podziękowania dla Magdy Bryi – Mediteran Travel.

Chorwacja do stworzenia w domu:

 • Ojkanje – ludowe polifoniczne pieśni. Znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO. Można ich posłuchać na YouTubie.
 • Amira Medunjanin i Zagrebački Solisti – wskazany wspólny śpiew, bo to tradycja, a kraina jest śpiewem i winem płynąca.
 • Royal Street Orchestra i Božo Vrećo – co prawda bośniacki, ale brzmi swojsko.
 • Jadalna Chorwacja latem – kuchnia z dzikich roślin wg lukaszluczaj.pl.
 • Stół z kraciastym obrusem i oliwa, sery, trufle – spory wybór na smakidalmacji.pl.
 • Granaty, figi, cytrusy – jesienne owoce do kupienia w wielu warzywniakach.
 • „Nowy Kamieniarz” – magazyn o wiadomej tematyce. Dostępny w wersji drukowanej lub online.
 • Festiwalmineralow.pl – warto obserwować stronę, a może nawet zaplanować wizytę na targach.
 • Rogala, Stara Bukówka – niby sprzedają kamień, ale kto był, ten wie, że są to ogromne, kamienne obrazy, które można nabyć do domu.
 • Fototapeta z którąś z malowniczych wysp. Ewentualnie obraz z rzutnika na ścianę.
 • Grzejnik – temperatura w październiku i listopadzie w Dalmacji wynosi często 20 stopni.
 • Dalmatyńczyk do przytulania. To taki pies.

Zamknij