Strona główna / JEDEN KLIK MIGAWKI

Krzaki Zanzibaru

Obfitość. Tak można określić florę na Zanzibarze – kawałku lądu na Oceanie Indyjskim. Rozbuchana podrównikowa roślinność prowokuje do ekstatycznego zanurzenia się w niej. Wchłaniania jej całym sobą. Zjednoczenia się w jakiejś pierwotnej harmonii, porozumieniu ogłaszanym jedynie szelestem, skrzypieniem, trzaskami, ochami i westchnieniami.

Fot. Lidia Popiel

Drzewa i krzaki zielenią się cały rok. Nabierają sił podczas dwóch pór deszczowych i zaskakują różnorodnością. Wysokie palmy, potężne baobaby, tajemnicze mangrowce, mango, krzaki curry, pnącza wanilii, melie, chlebowce, migdałowce i wiele innych – zachwycają nieskończonym pięknem swoich nasion, kwiatów, liści, owoców, korzeni, kory. Oraz zaopatrują w pożywienie i ludzi, i zwierzęta.

Zapach. Plantacje przypraw, których historia sięga perskiego panowania na wyspie, to aromat goździków, wanilii, kardamonu, gałki muszkatołowej. W nosie może też zakręcić od pieprzu. Uprawy ciągną się kilometrami, wyparły wiele innych gatunków. Niektóre tereny wyglądają na malowniczo opuszczone i zaniedbane – krzaki tworzą zwartą ścianę, która wydaje się nie do przejścia. Korzenna wyspa – ta stara nazwa znajduje swoje uzasadnienie do dzisiaj.

Zielona masa. Rozbuchaną przyrodą przyciąga też Park Narodowy Jozani Chwaka Bay. Na 50 km kw. urzekają okazy lasów deszczowych i namorzynowych, przez które można przejść wygodną drewnianą kładką, obserwując przy tym pracowite życie krabów i innych stworzeń. Polecane są też przejazdy rowerami.

W innych częściach wyspy rozciągają się lasy i rezerwaty: Ngezi Forest, Kiwengwa Pongwe Forest, Kichwele, Masingini, Muyuni. Każdy trochę inny, każdy z setkami odmian roślin. Informacja dla fanów storczyków: najwięcej ich odmian można znaleźć w Ngezi. Natomiast tajemniczą jaskinię ze stalagmitami i stalaktytami skrywają chaszcze Kiwengwy.

Roślinność ciągnąca się wzdłuż całego wybrzeża tworzy istny zielony mur, najczęściej poprzetykany wysokimi palmami. W ich cieniu, tam, gdzie królują szerokie białe plaże, kryją się liczne bungalowy i małe hotele – turystyczny raj.

Społeczność. Pod drzewami skupia się życie towarzyskie i handel, a także usługi. Na straganach handluje się wszystkim tym, co dają rośliny. W cieniu można się ostrzyc, znaleźć taksówkę, zrobić tatuaż. Albo po prostu siedzieć i delektować się upływającym czasem.

Krzaki kryją przedstawicieli różnych gatunków fauny. Tylko tutaj żyje red colobus, czerwona małpa z charakterystycznym czerwonorudym ubarwieniem głowy, flagowa atrakcja, a także symbol wyspy. Dla romantyków znajdzie się dużo motyli i nietoperzy. Jaszczurek. Pająków. Węży. Kotów. Ptaków. À propos tych ostatnich – najłatwiej obserwować wikłacze: niewielkie, żółte i przyjemnie świergotliwe, zapracowane przy swoich kulistych gniazdach, które w liczbie nawet kilkudziesięciu ozdabiają hotelowe drzewka.

Ogrody to następne pole do eksploracji. Zanzibarczycy przykładają do nich dużą wagę i bardzo o nie dbają. A jeśli któregoś z mieszkańców spotkacie w krzakach, możecie być pewni, że będzie uśmiechnięty i chętny do pogawędki. Jak to bywa w rajskich zaroślach.

Trochę Zanzibaru w domu:

 1. Kanga – kolorowa tkanina, często z wydrukowanym mottem. Może być spódnicą, bluzką, turbanem, tobołkiem.
 2. Komoda z drewna mango – na zamówienie na stronie: meble.pl.
 3. Chanel No 5 – olejek z zanzibarskiego ylang-ylang stanowi podstawowy składnik tego zapachu. Wykorzystywany jest w aromaterapii – pomaga w leczeniu depresji.
 4. Piosenki Freddiego Mercury’ego, który urodził się właśnie na Zanzibarze.
 5. Bransoletki i naszyjniki z muszelek i nasion.
 6. Duża drewniana lub gliniana misa z orientalnymi owocami – kuchnieswiata.com.pl.
 7. Dużo, dużo, naprawdę dużo roślin – np. obi.pl.
 8. Plant power. Jak wychować szczęśliwe rośliny – książka Małgorzaty Augustyn.
 9. Green witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury – zielarskie kompendium Arin Murphy-Hiscock.
 10. Hamak. To oczywiste.
 11. Kilka garści mieszanek korzennych – do ciasta, wina na gorąco, świeczników, woreczków rzuconych to tu, to tam.
Zamknij